Bronisław Cieślak w wywiadzie dla SC

Bronisław Cieślak w wywiadzie dla SC

Kochani!

Bronisław Cieślak, Poszukiwacz arii, aktor znany z kreacji Porucznika Borewicza i detektywa Malanowskiego, udzielił wywiadu dla Speaking Concerts.

Czego się dowiedzieliśmy?

Rozmowa była pełna niespodzianek:) Dowiedzieliśmy się, że najsłynniejszy aktor-detektyw... nie czyta kryminałów!

Przedpremierowo publikujemy fragment. Całość znajdziecie w koncertowym "SpeakingPressie".

 

(...) Kiedy byłem młodym człowiekiem, w Polskę wdzierał się po 1956 r. jazz. W Krakowie były jam session. Chodziłem na te koncerty i mam przyjaciół w tego okresu. Tomek Stańko jest moim kolegą z dzieństwa, na przykład. Ciotka śpiewała w operze, Wiesiek Dymny w Piwnicy pod Baranami pisał dla swojej kapeli Szwagry teksty do piosenek przerabianych z angielskiego na polski... Ewa Demarczyk, Mietek Święcicki – to są moi dobrzy znajomi z młodości. Muzyka to jest coś niesłychanie szerokiego i obejmującego swoim zakresem mnóstwo nurtów. Pytany przez dziennikarzy o gust muzyczny jestem w wielkim kłopocie, bo słucham odległych od siebie, bardzo różnych utworów.

Czy Speaking Concerts to podejrzana formuła koncertowa? Co Pan o niej myśli?

Myślę o tej formule bardzo dobrze. Myśląc inaczej, nie przyjąłbym zaproszenia do współpracy. Jako człowiekowi, który nie może się uważać za wybitnego znawcę muzyki, ale jest jej fanem, miłośnikiem, uważam, że jest to dziedzina tak ważna, że należy jej się rozpowszechnianie. Metoda na to rozpowszechnianie? – im sprytniej wymyślona, tym lepsza.

Są tacy, którzy uważają, że należy po prostu pędzić młodzież batem do filharmonii. Mnie w licealnych czasach tak właśnie pędzono. Raz na dwa tygodnie, czy raz na miesiąc klasy parami, obowiązkowo szły na takie koncerty. Ponieważ był to obowiązek, niektórzy mieli to w nosie (...).

Jestem za takimi chytrymi pomysłami, które spowodują większe zainteresowanie muzyką. Speaking Concert jest jednym z nich. I chwała pomysłodawcy!

Poszukiwacze zaginionej arii

30 stycznia 2016

Aula UAM w Poznaniu

bilety: https://tixer.pl/poszukiwacze-zaginionej-arii-poznan-2016-01-30-19-00,21,33.html 

Powrót do góry