OPERACJA ZAMEK - Między nami Sarmatami

Szczegóły wkrótce

W roku 2018 świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Ten nadzwyczajny jubileusz jest fetowany na wiele sposobów, jak kraj długi i szeroki. Nie może zatem dziwić, że Dariusz Stachura, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych, nazywany często „polskim Pavarottim”, a zarazem Prezes fundacji CANTO PRO CLASSICA podjął decyzję o włączeniu się w ogólnonarodowe świętowanie. 

Łącząc niewątpliwy talent, doświadczenie i gruntowną znajomość wszelkich odcieni teatru operowego stworzył na potrzeby naszego festiwalu spektakl odwołujący się do niepodległościowej tradycji nieuleczalnie chorych na wolność Sarmatów. 

Na scenie ujrzymy palący się kominek, majestatyczny i krztynę przerażający zegar, kufer podróżny, tradycyjne szlacheckich kontusze, pasy słuckie, karabele. Wszystko to sprawi, że atmosfera Soplicowego dworzyszcza przeplecie się z magią chreptiowskiej stanicy.

Wykonawcami są artyści teatrów operowych i muzycznych Warszawy, Łodzi i Poznania, tj. soliści śpiewacy, chórzyści, tancerze i instrumentaliści, którzy ze swadą i muzyczną maestrią zaprezentują znane arie operowe i pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina czy Mieczysława Karłowicza. 

Całości dopełniają mądrości wygłaszane przez pojawiającego się 
w najmniej oczekiwanym momencie ducha. To Stańczyk – błazen, filozof 
i wizjoner.  Wiersze, którymi Stańczyk napomina, przestrzega, bądź komentuje zdarzenia dziejące się na scenie zostały napisane specjalnie na potrzeby spektaklu. Ich autorem jest Tomasz Raczkiewicz, solista Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Należy podkreślić ze szczególnym naciskiem edukacyjny walor wydarzenia oraz ponadpokoleniową koncepcję. MIĘDZY NAMI, SARMATAMI to doskonała propozycja dla całych rodzin, jakże często podzielonych przez brak porozumienia pomiędzy młodymistarszymi, czy zwolennikami zwaśnionych obozów i wizji politycznych. Spektakl wzywa do refleksji nad naszym patriotyzmem i pokazuje dobitnie, że Polska, jak każda dobra matka, kocha jednako wszystkie swoje dziatki

Wydarzenia

Powrót do góry