Historia

Tak budowaliśmy Piramidę Chopina w 2010 roku.:

Fryderyku, Graj! - audycje muzyczne

Audycje muzyczne w szkołach podstawowych, gimazjach i liceach zorganizowaliśmy m.in. w Koninie, Pile, Czapurach, Śremie, Chodzieży, Zielonej Górze i Rychwałdzie. Prelegent opowiadał o warszawskim dzieciństwie Chopina, o jego podróżach i życiu w Paryżu, gdzie wirtuoz zdobył międzynarodową sławę. W programie koncertów znalazły się m,in.: Polonez A-dur, Nocturn Es-moll, Walc h-moll i Etiuda c-moll. 

A co Ty wiesz o Chopinie? - konkurs dla dzieci i młodzieży

Pierwszy etap konkursu rozgrywał się w szkołach. Uczniowie prześcigali się w zdobywaniu wiedzy przekazywanej na audycjach muzycznych, zgromadzonej na stronie internetowej projektu i zdobywanej we własnym zakresie. Sześćdziesięciu najlepszych kwalifikowało się do drugiego etapu, przeprowadzanego w domach kultury. Jak w teleturniejach należało wybrać poprawną odpowiedź za pomocą aparatury głosującej. Nie było łatwo! Należało nie tylko odpowiedzieć na pytania, ale również wskazać osoby i miejsca przedstawione na obrazach i rozpoznać odtwarzane utwory Chopina!

Muzyczny portret Fryderyka Chopina - koncerty kameralne

Z minikoncertami, obejmującymi prelekcję i część muzyczną odwiedziliśmy m.in. Warszawę, Nowy Tomyśl, Wieleń i Wągrowiec. Publiczność miała okazję nie tylko wysłuchać pianistycznych dzieł Chopina, ale także przekonać się, że kompozytor-wirtuoz tworzył wybitne pieśni!

Szopenery - letnie koncerty plenerowe

Szopenery, koncerty łączące kulturalną rozrywkę z wypoczynkiem na świeżym powietrzu, rozpoczęliśmy w Jarocinie. Tu, w przypałacowym parku Radolińskich, wystąpił Waldemar Malicki oraz laureaci Małych konkursów Chopinowskich, organizowanych w regionalnych szkołach muzycznych. Kolejna impreza, z którą odwiedziliśmy park przy Zamku Górków w Szamotułach, upłynęła pod znakiem muzyki... wiolonczelowej! Słuchaczom zaprezentowali się prowadzący i studenci VI Mistrzowskiego Kursu Wiolonczelowego w towarzystwie wybitnych uczniów szamotulskiej szkoły muzycznej. Podczas drugiej części koncertu wystąpił jazzowy duet Krzysztofa Dysa i Macieja Kocina-Kocińskiego.

Z Żelazowej Woli do Paryża - Speaking Concert

Podczas imprezy kończącej projekt Piramida Chopina Marcin Sompoliński wraz z Orkiestrą Collegium F. rozwiązał najważniejsze z nurtujących nas pytań: Co George Sand robiła z Fryderykiem? Dlaczego Chopin nie chciał pomóc Mickiewiczowi? Czy Chopin był egoistą?... Pomogli mu znakomici soliści - Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Krzysztof Jabłoński, Filip Wojciechowski, Jaromir Trafankowski i Maciej Ogórkiewicz. Programu można było posłuchać m,in. w Łodzi, Poznaniu i Warszawie

Powrót do góry